Mi mindenre jó a gumiszalag?
A gumiszalag egy univerzális eszköz. Ezerféle módon használhatod, ezerféle célra. Teljesen testreszabható, a rehabilitációtól a versenysportig. Ugye milyen jól hangzik? Ebben a bejegyzésben elmagyarázzuk a működését!
Olvasási idő: 5 perc
Mi a gumiszalagos edzés lényege?
A gumiszalagos edzés legnagyobb előnye, hogy egyaránt használhatod erősítésre azzal, hogy az ellenállást növeled, viszont arra is alkalmas, hogy könnyítsen a terhelésen, hiszen ha felfüggesztve használod, akkor nem kell teljes a testsúlyoddal dolgoznod. Ez az oka annak, hogy a gumiszalagos edzés egyaránt alkalmas rehabilitációra, de a zsírégető vagy épp állóképesség növelő, azaz aero és kardió gyakorlatokat is lehet vele végezni, hiszen a pulzus adott tartományig való növelését is szabályozhatjuk. Emellett pedig akár komoly izomerősítő, testépítő gyakorlatokat is végezhetünk vele. Mi a lényeg? A megfelelő erősségű szalaggal kell a megfelelő gyakorlatokat végezni, megfelelő ismétlésszámmal. Tehát tudnunk kell, hogy mire és hogyan használjuk a gumiszalagot.
Ha segítségre van szükséged, itt találhatsz gyakorlatokat, csak lejjebb kell görgetned az ismertető után!
Gumiszalag és rehabilitáció
A gumiszalagokat színekkel osztályozzuk, ezek jelentik a különböző nehézségi fokokat. Hiszen többféle gumiszalag létezik, a gyengébbeket például rehabilitációs mozgásra javasolják. Ezek a sárga és a piros gumiszalagok. Mivel edzés közben a szalag megnyúlása biztosítja az ellenállást, ezért lassabb mozgást, fokozatosabb terhelést tudunk vele végezni. Például lábemeléskor maga az ellenállás lelassítja a mozdulatot, így kíméljük az ízületeket. Emellett ha felfüggesztve használjuk, akkor nem kell a teljes testsúlyunkkal dolgozni, ezzel is megkíméljük az ízületeket.
Rehabilitációs cél esetében tehát nem az a fontos, hogy a gumiszalagnak erős legyen az ellenállása, hanem az, hogy védje ízületeinket. Eleinte érdemes néhány egyszerű gyakorlatot végezni vele, majd fokozatosan lehet növelni az ismétlésszámot. Ezeket a gumiszalagokat ajánljuk kezdőknek, valamint rehabilitációs célból mozgóknak.
Hogyan segít a gumiszalag a kardio gyakorlatokban és a zsírégetésben?
Közepes ellenállási szintű, azaz zöld, kék, esetleg kicsit komolyabb, fekete gumiszalagot érdemes a kardio gyakorlatokhoz választani. A közepes ellenállású gumiszalagok ugyanis az általános edzéseket és a fitness edzést támogatják. Céljuk tehát már nem rehabilitáció, de az ellenállás nem annyira erős, hogy az izomerőt növeljük a gyakorlatokkal.
Fogyáshoz, tehát zsírégestéshez a 120 ütés/ perc körüli pulzust kell elérni, persze erre vannak különböző kalkulációk, hiszen egyéni eltérések lehetnek. Testsúly, átlag nyugalmi pulzus és a kor, valamint az edzettségi szint is számít. Mindenesetre, ha szeretnénk feljebb vinni a pulzusunkat, akkor intenzívebb gyakorlatokat kell végeznünk, azaz nem túl nagy ellenállással kell gyorsan, magas ismétlésszámon végezni a gyakorlatokat. Erősítő gyakorlatok
Erősítés gumiszalaggal
A gumiszalagokkal erősíteni is lehet. A zsírégető-alakformáló gyakorlatokkal ellentétben, ebben az esetben a magas ellenállás és az alacsony ismétlésszám a jellemző. Ezekhez a mozgásokhoz a fekete, ezüst és arany szalagokat javasoljuk.
Miért jó gumiszalaggal erősíteni? Mert a hagyományos, súlyzós edzés esetében csak akkor mozognak és erősödnek az izmok, amikor koncentrikus mozgást végzünk. Azaz amikor épp összehúztuk az izmot. Például mikor guggolunk, vagy épp bicepsz gyakorlat közben be van hajlítva a karunk. A gumiszalaggal végzett mozgás során azonban excentrikus mozgás közben, azaz az izmok kinyúlt állapotában is erősödnek. Így tehát sokkal hatékonyabban formálja ez a fajta gyakorlat az izmainkat.
Egyensúly és koordináció
A gumiszalagnak egyéb előnyei is vannak. Például pont a fokozatosság miatt sokkal jobban, és persze gyorsabban tanuljuk meg koordinálni a mozgásunkat, és az egyensúlyunk is fejlődik. A fokozatosság sokat segít abban, hogy a lehető legtudatosabban használhassuk izmainkat.
Egyszóval a gumiszalag igazi aduász, ha mozogni szeretnél. Nézz szét nálunk, és válaszd ki az edzettségi szintednek, illetve célodnak megfelelő szalagot!
NEM TUDOD MILYEN GYAKORLATOKAT VÉGEZHETSZ EL EL GUMISZALAGGAL ÉS SZERETNÉD JOBBAN MEGISMERNI A GUMISZALAGOS EDZÉSEK VILÁGÁT? ÖSSZEGYŰJTÖTTÜK NEKED KORÁBBI BLOG CIKKEINKET A TÉMÁBAN, ÍGY KÖNNYEN TUDSZ VÁLOGATNI KORÁBBI GUMISZALAGOS TARTALMAINK KÖZÜL! A CIKKEKET ITT ÉRED EL:
- Hatékony edzés az otthonodban gumiszalaggal - Szalka Andival
- Hogyan tudod a gumiszalagos edzéseket még hatékonyabbá tenni?
- 5+1 otthon is elvégezhető gyakorlat gumiszalaggal
- 3+1 szuper popsi formáló gyakorlat gumiszalaggal
- 5 gyakorlat gumiszalaggal a szép és izmos felsőtestért
- 3+1 hatékony otthoni bicepsz edzés férfiaknak
- 5 hiba, amit ne kövess el gumiszalagos edzés közben
- Gyakran ismételt kérdések a TheraBand gumiszalaggal kapcsolatban
- Eddz otthon könnyen és egyszerűen! 1. rész - 5 gyakorlat, amivel formás és feszes lesz az alsótested!
- Eddz otthon könnyen és egyszerűen! 2. rész - 6 gyakorlat, a formás felsőtestért!
- 23 gumiszalagos gyakorlat - kezdőknek és középhaladóknak
- Gumiszalagos edzésterv készítése holisztikus koncepcióval (videó)
- Nyújtás gumiszalaggal - 18 gyakorlat