Sose felejts el nyújtani! Ezek az eszközök lesznek a segítségedre
A nyújtás rendkívül fontos, ha el akarod kerülni a sportsérüléseket. Ebben a bejegyzésben összeszedtük, mi áll a nyújtógyakorlatok jelentőségének hátterében, és néhány eszközt is ajánljunk, amelyekkel könnyebb és biztonságosabb lesz a nyújtás!
Olvasási idő: 5 perc
A nyújtás fontossága
Mindenki tudja, milyen fontos a nyújtás, mégis sokan vannak, akik nem fordítanak rá kellő mennyiségű időt és figyelmet. Pedig mindkettőre szükség van!
A hanyag, nemtörődöm módon végzett nyújtógyakorlatok nem nevezhetők hatásosnak. És a pár perc alatt kipipált nyújtás sem fogja meghozni a kívánt hatást. Edzés előtt és után is érdemes rászánni az időt a megfelelő nyújtásra!
Amikor az izmok dolgoznak, akkor valójában felváltva összehúzódnak és elernyednek. Ehhez pedig rugalmasnak kell lenniük. Ezt a rugalmasságot tudod megóvni és fejleszteni a nyújtással. Minél kevésbé rugalmasak az izmaid, annál nagyobb a valószínűsége, hogy megsérülnek.
Statikus nyújtás és dinamikus nyújtás
Nyújtásnak tehát azt nevezzük, amikor az izmokat és az izmokat körülvevő kötőszöveteket nyújtod, így lazábbá, mozgékonyabbá teszed őket, az ízületeket pedig stimulálod.
A nyújtásnak a két leggyakrabban alkalmazott fajtája:
- a statikus nyújtás
- dinamikus nyújtás.
A statikus nyújtást mindenki jól ismeri. Ez az a típus, amikor egy izmot megnyújtott helyzetben tartunk hosszabb-rövidebb időre. Egy valamilyen izomcsoportot nyújtó pozíció mozgás nélküli megtartásáról van szó. Statikus nyújtást általában sporttevékenység után érdemes végezni.
A dinamikus nyújtás ezzel szemben nem egy pozíció megtartásáról, hanem egy kontrollált mozdulatról szól. Leggyakrabban ez lendítés vagy ingaszerű mozgatás. Lényege, hogy a fokozatosan növelt mozgástartomány fokozatosan megnyújtja az izmot. Ahogy nő az ív, amit az adott testrésszel, végtaggal leírunk, úgy nyúlik meg jobban az izom is. A dinamikus nyújtás általában a bemelegítéshez tartozik, a mozgás előtt.
A nyújtás előnyei
Nyújtásra nem csak azért van szükségünk, hogy a sérülések kockázatát csökkentsük. Alapvetően ez a legfontosabb funkciója, de ennél jóval többet is jelent a test számára.
Segít például a helyes testtartás megőrzésében is. Azáltal, hogy javítja az agy-izom kapcsolatot, ráirányítja a figyelmet a túl merev és görcsös vagy éppen a túl lezser testtartásra is.
Emellett pedig az edzések utáni regenerációt is felgyorsítja. Az edzés előtti nyújtás javítja a mozgás minőségét, az edzés utáni nyújtás pedig többek között elősegíti az izmok növekedését.
Gyakorlatok nyújtáshoz: Erre figyelj!
Nyújtógyakorlatok végzése során mindig oda kell figyelni a fokozatosságra! Nem szabad egyik pillanatról a másikra nagy intenzitással belekezdeni. A bemelegítés itt is kiemelten fontos, egy 10-15 perces tempósabb sétával kellően átmozgathatod már a testedet ahhoz, hogy kezdődjen a nyújtást.
Kezdd óvatosan, lassan haladva juss el addig a pontig, amikor már majdnem fájdalmat érzel. A nyújtások mélységét mindig a fájdalomküszöbig vidd csak el – ha kellemetlen fájdalmat érzel, azonnal állj le!
Amire még figyelj, hogy nyújtás során lassan és az orrodon át lélegezz! És végül, de semmiképp sem utolsósorban: szimmetrikusan, mindkét oldaladat egyenlő mértékben nyújtsd!
Eszközök nyújtáshoz
Vannak olyan eszközök, amelyeket kifejezetten nyújtáshoz alkottak meg. Az ezekkel az eszközökkel végezhető gyakorlatok javítják a rugalmasságot, serkentik a vérkeringést, ellazítják a feszes izmokat.
Az egyik ilyen eszköz a TheraBand Stretch Strap, amely számozott, multi-loop kialakítással segíti a kényelmes használatot és a hatékony nyújtást, legyen szó akár nagy izomcsoportok, akár végtagok nyújtásáról.
SMR masszírozó hengerek
Az SMR masszírozó hengerek segítségével könnyen fellazíthatod a görcsölő izmokat és az izomcsomókat. Lényegében masszázshoz hasonló technikával nyújthatod az izomszöveteket.
A sima felszínű hengerek a felső, lágy szövetek lazítására alkalmasak. A bordázott felszínű hengerek a mélyebb szövetek átmasszírozására is képesek. Az erősen bordázott, tüskés változatok pedig a kifejezetten mély izomrétegekre is hatással vannak.
Ide kattintva részletesebben is olvashatsz az SMR hengerekről, és meg is rendelheted azt, amelyikre szükséged van!
Gumiszalagok nyújtáshoz
A gyenge és közepes ellenállású gumiszalagok remekül támogatják statikus nyújtógyakorlatok elvégzését. Az izmok lenyújtásában jó társak tudnak lenni.
A gumiszalagok jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy fokozatosan, lépésről lépésre nyújtsd az izmaidat, és így elkerüld a hirtelen és veszélyes mozdulatokat. A mozgástartomány lépcsőzetes növelése kulcsfontosságú, és gumiszalagokkal, jóval könnyebb erre figyelni.
Ide kattintva 18 gumiszalaggal végezhető nyújtógyakorlatot láthatsz, itt pedig beszerezhetsz új szalagot is!
Ha tetszett a bejegyzés, lájkold Facebook oldalunkat is, hogy ne maradj le a többi hasznos tartalomról sem! Ha pedig valamilyen sporteszközre van szükséged, nézz szét webáruházunkban!
Érdekelnek a nyújtással kapcsolatos eszközök, de bizonytalan vagy, akkor segítünk! Látogass el budapesti márkaboltunkba, hétfőtől péntekig 8 és 16 óra között. Minden raktáron lévő terméket ki tudsz próbálni, kollégáink pedig szakmai segítséget nyújtanak neked a választásban.
Címünk: Thera-Team MÁRKABOLT, 1116 Budapest, Hauszmann Alajos utca 4. (Google maps link)
Telefon: +3630474-605
Olvasnál még a témában? Összegyűjtöttük korábbi cikkeinket:
- 5+4 gyakorlat, amit egy masszírozó henger segítségével tudsz elvégezni
- Így használd az SMR hengert a síelés alatt - videóval
- Nyújtás gumiszalaggal - 18 gyakorlattal