Kettlebell szerepe az élsportban

Mielőtt belekezdenél a cikk elolvasásába, fusd át a rövid tartalomjegyzéket:
Tipp: Ha csak a cikk egy része érdekel, akkor kattints a hozzá tartozó főcímre és a cikk legördül a számodra érdekes fejezethez!
A kettlebell története
A kettlebell legelterjedtebb elnevezés a girja, nem véletlenül, hiszen ez az orosz megnevezése ennek az eszköznek, melynek eredet egészen a XXI. századi nyúlik vissza, az akkor használatos vassúlyok tekinthetőek a kettlebell ősének is.
A kettlebell orosz eredetéből adódnak a kettlebellek ma használatos súly változatai is, ennek oka, hogy az Oroszországban használatos pud tömeg- és súlyegység volt a kettlebell eredeti tömege.
A pud egy Oroszországban 1924-ig használt tömeg- és súlyegység. Az eredetileg a takarmány mérésére szolgáló súlyegység máig fennmaradt az orosz gömbsúlyzók méretezésénél. 1 pud valamivel több mint 16 kg, egész pontosan 16380,48 gramm.
A ma használatos kettlebell eszközök is a hagyományos 1 pudos súly többszörösei vagy töredékei. A legelterjedtebbek a 8 kg, 12 kg, 16 kg, 20 kg, 24 kg, 28 kg, 32 kg és 40 kg-os gömbsúlyzók.
A szovjet hadseregben is kiemelt szerepet kapott a kettlebell a katonák kiképzésekor, mert az egyik leghatékonyabb eszköznek tartották. Az orosz speciális egységeknél (Szpecnaz) a másfél pudos, azaz 24 kg-os kettlebellt használják a mai napig.
A leghíresebb kettlebell rekord is egy orosz illetőhöz köthető - Ivan Nemtsev, akit a „legjobb kettlebell ember” néven is említenek 1950-ben, állított fel egy rekordot, melyet a mai napig senki nem döntött meg.
Egy 32 kg-os (2 pudos) kettlebell-t összesen 370 alkalommal emelt meg pihenés és szünet nélkül.
Mire jó a kettlebell?
A kettlebell súlyzók a testedzés egyik legintenzívebb formáját teszik lehetővé, így zsírégetésben verhetetlenek! Gyakorlatilag bármilyen testmozgáshoz használható legyen szó fitneszről, erőnléti edzésről, testépítésről vagy csak egy egyszerű bemelegítésről. A kettlebellnek számtalan pozitív hatása van, így többek között:
- egyszerre fejt ki aerob és anaerob hatást az edzések során, ezzel növelve az izomerőt
- karban tartja a keringésed
- javítja a stabilitásod és az állóképességed
- fejleszti a mozgáskoordinációd, a koncentrációs készséged és az egyensúlyod
- erősíti –az egyébként nehezen edzhető – mély izmokat, a törzset, a gerinc környéki, valamint a has és csípő izmokat
- gerincproblémákra is jó megoldás lehet, hiszen erősíti a törzsizmokat
- hihetetlenül hatékony zsírégető hatása van, így már néhány hét után láthatod a testeden a pozitív változásokat
- egyszerre égeti a zsírt és építi az izmokat, hiszen használata alkalmas intenzív kardió és erősítő edzésekre egyaránt
- otthon is használhatod
Kettlebell az élsportban
Olvasnál még a témában? Ismerd meg korábbi kettlebelles cikkeinket!
- Melyik a jobb választás? – kettlebell vs kézi súlyzó
- Melyiket válaszd? – Kettlebell vs medicinlabda
- Kettlebell, a látványos alakformálás eszköze – 5 gyakorlat a hatékony zsírégetésért
A szerzőkről:
Csuka Joli
Sziasztok! Csuka Joli vagyok, a Base power plate stúdió tulajdonosa, a Power Plate Magyarország oktatási vezetője.
Imádom a mozgást és mindent, ami vele jár. 7 éves korom óta folyamatosan mozgok. 15 évig versenyszerűen tornásztam, majd 10 csodálatos évet táncoltam többek között, a Madách Színházban is.
A Testnevelési Egyetemen aerobik szakedzői és testnevelő tanári diplomát szereztem, és azóta is folyamatosan képzem magam. Elsők között szereztem meg az erőnléti edzői és sportrehabilitációs tréneri papírokat. Az elmúlt években a Magyar Szinkronúszó Válogatott erőnléti edzője voltam illetve folyamatosan foglalkozom más sportág utánpótlás és felnőtt sportolóival is.
Imádom a power plate-ben rejlő lehetőségeket kihasználva, új eszközöket megismerve, fejleszteni és edzeni mindenkit, aki szereti a mozgást, figyel magára és egészségére.
Szerencsés vagyok, mert azzal foglalkozom, amit szeretek, ami feltölt, és ha csak pár embernek sikerül a mozgást becsempészni az életébe, már nem volt hiába...