Két lépés, amit soha ne hagyj ki edzéseid során! – A bemelegítés és a nyújtás fontossága
A mozgást megelőző bemelegítés és az edzés utáni nyújtás nélkülözhetetlen szerepe megkérdőjelezhetetlen, mégis többnyire elhanyagoljuk. Ez a teljesítmény romlását vonhatja maga után, valamint komoly sérüléseket eredményezhet, ráadásul az izmaid is lassabban fognak regenerálódni egy-egy edzés után, ha kihagyod ezeket a lépéseket. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy odafigyelj arra, hogy elég időt szánj az edzésed előtt és után arra, hogy bemelegíts és megfelelően nyújts. Nincs mindig időd arra, hogy elvégezz egy 10-15 perces bemelegítést vagy nyújtást, de nem hagynád ki őket? Mutatunk egy megoldást, amivel egy kicsit felgyorsíthatod ezeket a folyamatokat!
Mielőtt belekezdenél a cikk elolvasásába, fusd át a rövid tartalomjegyzéket:
Tipp: Ha csak a cikk egy része érdekel, akkor kattints a hozzá tartozó főcímre és a cikk legördül a számodra érdekes fejezethez!
- A bemelegítés és edzés mindig együtt jár
- Előzd meg a sportsérüléseket, használj bemelegítő krémet!
- A nyújtás se maradjon el!
- Használj helyreállító, izomlazító krémet azért, hogy izomzatod regenerálódjon!
Edzeni jó. Bármilyen típusú testmozgást is választasz magadnak, abban biztos lehetsz, hogy szervezeted pozitívan fog reagálni rá. Többek között megnő az állóképességed, energikusabb leszel, formálódni fog a tested és fejlődik a szervezeted ellenálló képessége a betegségekkel szemben.
A rendszeres mozgás során a legrosszabb dolog, ami történhet veled, hogy ha abba kell hagynod az edzést egy sérülés miatt. A sérülés oka lehet az is, hogy nem bánsz megfelelően az izmaiddal, ami miatt az fájhat, rosszabb esetben meghúzódhat vagy elszakadhat. Rövid bemelegítéssel és egy kis nyújtással azonban gondoskodhatsz a sérülésmentes, fenntartható mozgásról. Az izomsérülések elkerülése érdekében érdemes az edzés előtt melegíteni, míg az edzés után megfelelően nyújtani. A megfelelő bemelegítésre és nyújtásra főleg a hűvösebb napokon érdemes odafigyelned, hiszen ilyenkor a izomhúzódás veszélye nagyobb. Ez annak köszönhető, hogy a hidegben a bőrfelszín közelében található erek összehúzódnak, a szervezet ugyanis ilyenkor arra koncentrál, hogy melegen tartsa a létfontosságú belső szerveket. Emiatt a végtagok könnyebben kihűlnek, ezért a szabadtéri edzések előtti bemelegítésre minden évszakban oda kell figyelned. Ugyanis a hideg izmok nehezebben melegednek át, így a túlzott, vagy hirtelen erőfeszítés hatására az izomrostok könnyen megsérülhetnek.
Megfelelő rákészülés nélkül a mozgás sokkhatásként éri a szervezeted, ami miatt a teljesítőképességed lecsökken és a sérülés kockázata is megnő. A bemelegítéssel a cél az, hogy edzés előtt a szívműködésed és a vérkeringésed lassan, de folyamatosan gyorsulni kezdjen, légzésed intenzívebbé váljon, ezek által pedig izmaid kezdjenek el bemelegedni. Miért fontos tehát a bemelegítés? Íme!
A bemelegítés és edzés mindig együtt jár
A bemelegítés edzés előtt pont olyan fontos szerepet játszik, mint maga az edzés. Bármilyen típusú mozgásformát is választasz ezt a lépést nem szabad kihagynod. A bemelegítés célja ugyanis a szervezet felkészítése a nagyobb terhelésre. Bemelegítésnél a szervezetet nyugalmi állapotból fokozatos átvezetéssel egy terheléses állapotban helyezed át. Bemelegítés hatására fokozódik a vérkeringésed, aminek következtében emelkedik a test hőmérsékleted, így az edzés során igénybe vett izmok is elkezdenek bemelegedni és rákészülni az edzésre. A bemelegítés során rugalmasabbá és nyújthatóbbá válnak az izmaid, valamint a fokozott vérkeringés hatására javul az izmaid és szalagjaid oxigénellátása, aminek köszönhetően csökkentheted a sérülések kialakulását. A bemelegítés során a fokozatosság elvét betartva kell a test valamennyi izomcsoportját megmozgatnod. Ha kellőképpen átmozgatod az ízületeidet kisebb az esély rá, hogy sérülést szerezz.
Erre azért van szükség, mert a hideg izmok merevek, a fizikai terhelés hatására könnyen meghúzódhatnak. Ennek biztos jele, ha edzés közben hirtelen fájdalmat érzel és az érintett izom görcsösen megkeményedik. A meleg izom rugalmas, a terhelés hatására nyúlik és nem szakad, ezért nem szabad soha kihagynod a megfelelő bemelegítést. Sokszor azonban nincs elég időnk arra, hogy megfelelő időt szánjuk arra, hogy elvégezzük a bemelegítést. Ilyenkor sem kell megijedned, használj bemelegítő sportkrémet, ami támogathat téged abban, hogy az izmaid megfelelően bemelegedjenek edzéseid előtt!
Előzd meg a sportsérüléseket, használj bemelegítő krémet!
A bemelegítő krém használata nem helyettesíti a bemelegítést, még csak könnyebbé sem teszi, de támogatja annak hatékonyságát. A megfelelő bemelegítő krém alkalmazása edzés előtt segíti az izmok átmelegítését, ellazítását, felkészítését a terhelésre. A bemelegítő sportkrémek eltérő összetételüktől függetlenül közös
mechanizmus alapján működnek: olyan vérbőséget okozó anyagokat tartalmaznak, melyek hatására a bekent terület hajszálereinek véráramlása fokozódik. Az élénkebb vérkeringésnek köszönhetően az érintett területre nagyobb mennyiségű friss vér áramlik, amitől az izmok átmelegszenek, a meleg izmok pedig lazábbá, jobban terhelhetővé válnak. A hideg, merev izmok sérülékenyebbek, terhelés hatására előfordulhat, hogy az izomrostok nem nyúlnak, hanem apró szakadások keletkeznek az izomszövetben. A meleg izmok jóval rugalmasabbak, így az izomhúzódás és az izomláz kialakulásának esélye is csökken.
A bemelegítő krémek élénkítik a bekent területen a hajszálerek keringését, így a bőr alatti izmokba is több friss vér áramlik. Ennek hatására az izom átmelegszik és ellazul. A gimnasztikai gyakorlatok mellett a bemelegítő krémek használata is segít felkészíteni izmaidat a terhelésre. Így ha kevés időd van a felkészülésre, akkor érdemes magadnál tartanod egy bemelegítő krémet. Ilyen típusú krémet nem csak a kezdők, de a haladó sportolók is szívesen használnak jótékony hatása miatt. Te is szeretnéd megkönnyíteni a bemelegítéseidet és támogatnád szervezeted abban, hogy könnyebben felkészüljön az edzésre? Akkor érdemes megismerned a Meru bemelegítő krémjét, melyet speciálisan az edzés előtti bemelegítés támogatására fejlesztettek ki. A bemelegítő krém aktívan serkenti és lazítja az izmokat, növeli a sportolás előtti bemelegítés hatékonyságát és segít elkerülni az izomláz kialakulásának valószínűségét. Összetevőinek köszönhetően kíméli a bőrt és gyorsan hatva tartós hatást biztosít. Hatóanyagai melegítő, pezsdítő és frissítő hatásuk miatt aktívan serkentik a mikrokeringést. (szegfűszeg-, gyömbérolaj, mentol, kámfor) Segítenek felkészülni a fokozott izomterhelésre, és ellazítani az izmokat sportolás előtt.
R endszeres mozgás mellett mindenképp érdemes otthon tartanod egy bemelegítő krémet, így hatékonyan támogathatod az izomzatod és segítheted szervezeted abban, hogy hatékonyan felkészüljön az edzésekre! Szerezd be most a saját bemelegítő krémed, kattints ide --> Meru bemelegítő sportkrém
Ha már a bemelegítésre megfelelően odafigyelsz, akkor az edzés utáni nyújtást se hagyd ki, hiszen ennek köszönhetően az edzés utáni másnapot tudod megkönnyíteni! Miért fontos a nyújtás és milyen eszközökkel tudod hatékonyan támogatni? Mutatjuk!
A nyújtás se maradjon el!
A nyújtás gyakran csak másodlagos szerepet tölt be az edzéstervben és sokan attól teszik függővé, hogy nyújtanak e, hogy van e rá idejük vagy kedvük. A legtöbb ember úgy gondolkodik, hogy az edzés teljesítése fontosabb, mint maga a nyújtás, így igazából el is hagyható. De ez nem így van! Az edzés utáni nyújtás ugyan olyan fontos, mint a bemelegítés vagy maga az edzés. Sőt, vannak, akik szerint az edzés nyújtás nélkül csak fél munka. A nyújtás tulajdonképpen az edzés utáni másnapot teszi könnyebbé. Nyújtás hatására az izomzatod megnyúlik, csökken az izomláz kialakulásának esélye és hosszú távon a nyújtás segít a sérülések elkerülésében is. A nyújtás lazítja az edzés hatására megdolgoztatott, igénybe vett izmok megrövidült állapotát és javítja a szakító szilárdságát. Célja az, hogy az edzésmunka hatására keletkező salakanyagokat, többek között a tejsavat a lehető leggyorsabban kiürítsd a szervezetedből. Ahogy a bemelegítésre, úgy a nyújtásra is igaz, hogy értelemszerűen azokat az izmaidat kell nyújtanod, amiket az edzés során megdolgoztattál. Például futás esetén a comb izmait és a vádlit. Fontos, hogy az egyes nyújtások legalább 30 másodpercig tartsanak. Az izmot csak addig feszítsd, amíg az kellemesen nyúlik.
A jól megszokott nyújtó gyakorlatok mellett érdemes néhány speciálisan az edzés utáni nyújtáshoz kifejlesztett eszközt is használnod, melyek hatékonyan támogathatnak téged abban, hogy megfelelően nyújtsd le a fáradt és feszes izmokat. A sportolást követő, kicsit később jelentkező izomláz kellemetlen tüneteit úgy enyhítheted, ha az izomzat regenerálódását valamilyen formában elősegíted. Erre lehet egy nagyszerű választás egy masszírozó henger. A henger használata az izompólya vagy a kötőszövet kompressziós önmasszázsát és fellazítását támogatja. A hengereket általában az izomfeszültség, a fájdalom és a gyulladás enyhítésére alkalmazzák. Használatával többek között csökkentheted az izomláz mértékét, elősegítheted a problémamentes mozgást, megelőzheted az izomsérüléseket és kimasszírozhatod a fáradt és feszes izmokat.
Te is kipróbálnád edzéseid után a masszírozó hengert, de nem igazán tudod, hogy milyen gyakorlatokat tudsz vele elvégezni? Nézd meg korábbi cikkünket, ahol összegyűjtöttünk neked néhány masszírozó hengerrel elvégezhető gyakorlatot. --> 5+4 gyakorlat, amit egy masszírozó henger segítségével tudsz elvégezni
Használj helyreállító, izomlazító krémet azért, hogy izomzatod regenerálódjon!
Amellett, hogy egy masszírozó henger is nagy segítséget nyújthat számodra abban, hogy edzés után megfelelően ápold izmaidat – a bemelegítéshez hasonlóan – az edzések után is érdemes izomlazító hatású sportkrémeket használnod! Az izomlazító, fájdalomcsillapító hatású növényi kivonatokat tartalmazó sportkrém sportolás után segít az izomfájdalom enyhítésében és a fáradt izmok pihentetésében.