Kézi súlyzók, egykezes súlyzók
A súlyzós edzés az egyik legnépszerűbb edzőtermi edzésforma. Válassz a feladatok elvégzéséhez edzettségi szintednek megfelelő kézi súlyzókat kínálatunkból.
A kézi súlyzók az izmok erősítésére kiválóan alkalmasak, de bizonyos rehabilitációs gyakorlatok is végezhetőek könnyebb súlyokkal (0,5 kg - 1 kg).
A kézi súlyzók kellemes fogásúak és többféle borításban is elérhetőek, így tökéletesen megfelelnek otthon vagy professzionális használatra egyaránt.
Mi a különbség az egyes kézi súlyzók között?
Acél kézi súlyzó műanyag (vinyl) borítással
Kínálatunk vinyl (műanyag) borítású kézi súlyzók is elérhetőek a francia Sveltus gyártó kínálatából. A Sveltus acél kézi súlyzók műanyag borítással párban kaphatóak.
Elérhető súlyok:
- 0,5 kg
- 1 kg
- 1,5 kg
- 2 kg
- 3 kg
- 4 kg
- 5 kg
A súlyzók hosszúsága 13 cm (0,5 kg-os változat) és 20 cm (5 kg-os) között változik. Kézi súlyzók színe minden súly esetében más és más, így otthoni használat esetében könnyen megjegyezhető, hogy melyik színhez milyen súly tartozik.
Hatszögletű (hexagon) kézi súlyzó
A hatszögletű kézi súlyzók formájuk miatt nem gurulnak el a padlón. A súlyzók tartós műanyag borítással vannak ellátva, melyek védik az ütésekkel szemben és a talajra való lehelyezéskor csökkentik a zajt. Ergonomikus markolattal rendelkeznek, melyek csúszásmentes kialakításúak. A hatszögletű kézi súlyzók 1 kg-tól 10 kg-ig érhetőek el. Az 1 kg-os változat hosszúsága 21 cm és markolat átmérője 2,5 kg, míg a 10 kg-os kézi súlyzó hosszúsága 31,5 cm és markolat átmérője 3,5 cm. A hexagon kézi súlyzók markolata egységesen 13 cm hosszúságú és darabra kaphatóak.
A francia Sveltus gyártó hatszög (hexagon) kézi súlyzói ideálisak otthoni és professzionális edzőtermi használatra egyaránt.
Milyen súlyú súlyzók válasszunk?
Ha kezdőként vagy újrakezdőként vágsz bele a kézi súlyzós edzésekben, akkor olyan súlyzókat válassz, amelyekkel egy gyakorlatot 15-20 alkalommal tudsz elvégezni, és legalább 2 sorozatot tudsz vele csinálni. Ez általában nőknél 0,5 – 3 kg, míg férfiaknál ez kezdésként 3 - 7 kg is lehet. Ha a kézi súlyzók mellett teszed le a voksod, akkor érdemes különböző nehézségű súlyzókat beszerezni, hiszen más-más izomcsoportjaid erőnléte és teljesítőképessége különböző lehet. A mell- és hátizmok erősítését például nehezebb súlyzóval is végezheted, mint a bicepszét vagy a tricepszét. A súlyzós edzés férfiak és nők számára is kiváló választás lehet. A könnyebb súly azoknak a hölgyeknek lehet ideális választás, akik formásabbá szeretnék tenni a testüket, míg a nehezebb súlyok azoknak a férfiaknak felelnek meg inkább, akik növelni szeretnék az izomtömegüket és az erejüket.
Szeretnél megismerni néhány kézi súlyzós gyakorlatot? Akkor olvasd el korábbi blog bejegyzésünket a témában:
A súlyzók és a súlyzós edzéshez használható termékek kínálat rendkívül széles, válogathatunk a slam ball-ok, wall ball-ok, medicinlabdák, kézisúlyzók (állítható és fix), súlytárcsák, súlypárnák, bokasúlyok és számos más eszköz között. A felsorolt eszközökről általánosságban kijelenthető, hogy alapvetően más-más gyakorlatokhoz és mozgástípusokhoz alkalmazhatóak, de természetesen vannak átfedések, így nem szükséges mindenegyik eszközből bevásárolni. Természetesen kombinálhatjuk a különböző kialakítású súlyzókat egy-egy edzésen belül, ebben a blog bejegyzésben Szabó Eszter Réka személyi edző, egy 40 perces HIIT edzés keretén belül a következő eszközöket használta: kézi súlyzó, medicinlabda, súlytárcsa és egykezes hatszögletű súlyzó.
Természetesen először érdemes magunkban tisztázni, hogy milyen szinten állunk (kezdő vagy újrakezdő, középhaladó, haladó) és hogy melyik mozgástípus áll hozzánk a legközelebb. Ezek után könnyedén tudunk választani ez egyes súlyzók között.
Ajánlott súlyzók kezdőknek:
- Kézi súlyzók
- Hatszögletű kézi súlyzók
- Tépőzáras kézi súlyzók
- Súlylabdák
Ajánlott súlyzók középhaladók számára:
- Kézi súlyzók
- Hatszögletű kézi súlyzók
- Tépőzáras kézi súlyzók
- Súlylabdák
- Súlypárna
- Sandbag (homokzsák)
- Súlytárcsa
- Súlymellény
Ajánlott súlyzók haladók számára:
- Kézi súlyzók
- Hatszögletű kézi súlyzók
- Tépőzáras kézi súlyzók
- Súlylabdák
- Súlypárna
- Sandbag (homokzsák)
- Súlytárcsa
- Súlymellény
- Bolgár zsák
Mire figyelj oda a kézi súlyzós edzések során?
- Ne a lendület vigyen téged! - Kezdőként sokaknál megjelenő probléma, hogy a súlyzót lendületből mozgatják és nem az izmaikat dolgoztatják. Ez nemcsak hogy sérülésveszélyes, de az izmaidnak sem tesz jót, hiszen így nem erősödnek és nem fejlődnek.
- Súlyzós edzések során sokan hajlamosak arra, hogy „megtörjék” a csuklójukat, vagyis a kézfejüket lefelé vagy felfelé húzzák. Fontos, hogy a kézfej az alkarral egy vonalban legyen az edzés teljes ideje alatt. Ha folyamatosan feszíted a csuklód az egyik vagy a másik irányba, akkor feleslegesen túlterheled ezt a területet.
- Ha új gyakorlatot szeretnél beépíteni az edzéseidbe, akkor először tanuld meg a gyakorlat helyes kivitelezését súlyzó nélkül.
- Fentebb már írtunk a megfelelően kiválasztott súly fontosságáról, azonban ismét felhívnánk a figyelmed a megfelelő súly kiválasztására! A kézi súlyzó kiválasztásánál érdemes mindig az aktuális fizikai állapotodat figyelembe venned, illetve azt, hogy milyen területet szeretnél edzeni. A mell- és hátizmok erősítését például nehezebb súlyzóval is végezheted, mint a bicepszét vagy a tricepszét. Érdemes úgy választanod, hogy adott súllyal el tudj végezni legalább 10-20 ismétlést 2 sorozatban egy adott feladatból. Fontos szem előtt tartanod, hogy ebben az esetben nem az a lényeg, hogy minél nagyobb súlyt tudj egyszer esetleg kétszer megmozgatni, hanem az, hogy megfelelő ismétlésszámmal tudj elvégezni egy-egy feladatot.
A súlyzós edzés férfiak és nők számára is kiváló választás lehet. A könnyebb súly azoknak a hölgyeknek lehet ideális választás, akik formásabbá szeretnék tenni a testüket, míg a nehezebb súlyok azoknak a férfiaknak felelnek meg inkább, akik növelni szeretnék az izomtömegüket és az erejüket.
A kézi súlyzós edzések során fontos, hogy adj magadnak időt. Kezdj könnyű terheléssel és összpontosíts arra, hogy helyesen végezd el a gyakorlatokat. Fokozatosan emeld a súlyt és fordíts kellő figyelmet arra, hogy pihenj. Ha megfogadod ezeket a tanácsokat, akkor fokozatosan, de biztosan haladhatsz a kitűzött céljaid felé!