Gumiszalagok összehasonlítása
Blogunkon rengeteg gumiszalagos írást publikáltunk már és számos gyakorlatot is mutattunk nektek, hiszen a gumiszalag egy egyszerűen és könnyen, mégis hatékonyan használható eszköz. A mostani cikkel viszont szeretnénk segíteni mindazoknak, akik esetleg tanácstalanná váltak a szalagok útvesztőjében, és egyfajta útmutatást kívánunk nyújtani, hogy könnyebben ki tudd választani a számodra legmegfelelőbb szalagot.
Olvasási idő: 19 perc
Általánosságban elmondható, hogy a legtöbb szalag ki tudja váltani egymást, erre az egyik legjobb példa a combtávolítás álló helyzetben. Gondoljunk csak bele, végrehajtható a gyakorlat:
- miniband segítségével, a térd felett elhelyezve
- gumiszalaggal, hurkot kötve és a bokáink körül rögzítve
- powerband-del, egy távolabbi fix pontra és a dolgozó láb bokájára rögzítve
Személy szerint a miniband szalagot tartom a legkézenfekvőbbnek a térdízület kímélése és a kényelmesebb pozíció miatt, de ez nem jelenti azt, hogy másnak is ez lesz a legoptimálisabb eszköz erre a gyakorlatra, vagy hogy a többi eszköz nem megfelelő a kivitelezésre. Ezekre az apró részletekre, különbségekre szeretnénk felhívni a figyelmet az alábbi videóban, bemutatva, hogy 1-1 gyakorlatot milyen típusú szalagokkal tudunk végrehajtani, és személyes tapasztalataim alapján melyikkel érdemes. Hogy ennek ki mennyi igazságot szavaz, döntse el maga, én mindenképp javaslom a felsorolt módok lehetőség szerinti kipróbálását, hogy a tapasztaltak alapján meg tudjuk hozni a nekünk megfelelő döntést.
Gumiszalagok használata nyújtásnál
A gumiszalagokról, illetve az edzésünket és fejlődésünket meghatározó szerepükről írtunk már rengeteget, hiszen rendkívül széles körben, könnyen és hatékonyan lehet használni ezt az egyszerű eszközt. Jelen blogbejegyzésünkben azonban egy újabb funkciójára szeretnénk felhívni a figyelmet, amivel csakugyan növelhetjük az edzéseink hatékonyságát, anélkül, hogy közben megizzadnánk. Furcsán hangozhat ez, de rögtön egyértelművé teszem: a nyújtásoknál tudjuk még igen nagy hasznát venni.
Először nézzük meg, miért fontos nekünk a nyújtás. Be kell valljam, 10 éve én is úgy álltam a dologhoz, hogy két kar és lábnyújtás után befejezettnek nyilvánítottam az edzés utáni nyújtást, de ma már tudom, hogy ez semmire nem elég. A saját bőrömön tapasztaltam meg hogy mennyivel másképp (jobban) működik egy izom, ha le van nyújtva és figyelek az állapotára. Nagyon egyszerűen le lehetett követni ezt a folyamatot, mert azonnal megmutatkozott a gyakorlatoknál használt súlyoknál: nagyobb súlyt voltam képes megmozgatni, nagyobb ismétlésszámban tudtam dolgozni csak azzal, hogy az életmódomban szerepet kapott a rendszeres nyújtás.
Szeretném nektek néhány pontban összefoglalni, hogy milyen jótékony hatásai vannak ennek az elhanyagolt résznek az edzésünk végén:
- Csökkenti a sérülések esélyét, kockázatát
- Növeli az ízületek mozgástartományát
- Segít fenntartani az izmok optimális, görcs- és kóros feszességtől mentes állapotát
- Stresszoldó
- Javítja a vérkeringést
- Csökkenti az izomláz mértékét
...és még sorolhatnánk. Rengeteg pozitív tulajdonsággal bír, persze itt sem szabad túlzásokba esni és azonnal a elérni a lábujjat egy nyújtott lábas előre hajlásnál, mert ha izomhúzódásig visszük a nyújtó gyakorlatokat, az hetekig gátolhat minket a hatékony edzésben is.
A vendégeimnél is azt az egyszerű szabályt szoktam alkalmazni, hogy egy 10-es skálát elképzelve magukban maximum 7-es fájdalomig menjenek el a nyújtások során, és így el tudjuk kerülni az izomhúzódások kártékony hatásait.
Visszakanyarodva a gumiszalagra, miért is lesz ez nekünk hasznos a nyújtások alatt? Az előző példával élve (nyújtott lábbal előre hajlás) a rugalmas ellenállás nyújt nekünk segítséget például, hogy előrébb tudjunk nyújtózni alkalomról alkalomra a lábujjak felé. De a videóban látható váll mobilizációban is nagy szerephez jut, ugyanis pont ez a rugalmas ellenállás teszi lehetővé, hogy ne tegyük ki túlzott feszülésnek a vállízületet, mondhatni ad nekünk egyfajta biztonságot jelentő holtjátékot. Itt is elmondható, hogy többféle szalagot és kiegészítőt lehet használni, de alapvetően 1-2 szalaggal is tökéletesen megvalósítható a nyújtás, maximum kicsivel több előkészületet igényel. Vannak viszont gyakorlatok, ahol kifejezetten ajánlott a powerband szalag vagy az egyszerű gumiszalag, a videóból pedig azt is megtudhatjuk, miért.
Ide kattintva 18 szuper nyújtó gyakorlatot mutatunk neked a gumiszalag segítségével!
Gumiszalagok összehasonlítása
Mini band szalag
Ezekre a gyakorlatokra kifejzetten ezt az eszközt ajánljuk:
- váll gyakorlat, karok távolítása
- csípőemelések
- csípő abdukció
Gumiszalag:
Minden gyakorlat, ahol szerepel valamilyen kartempó, kényelmesebb fogást biztosít
- guggolás + karok előre emelés
- kitörés oldalra emeléssel
- nyakból nyomás
- tárogatás a talajon
Minden gyakorlat, ahol a talp alatt rögzítjük a szalagot es a lábfej a levegőben van:
- szamár rúgás
- egylábas csípőemelés
- lebegő ülés
- russian twist
Powerband szalag:
Minden gyakorlat, ahol magunkon hurkoljuk az eszközt:
- guggolás a szalag keresztezésével a test előtt
Minden gyakorlat, ami rögzítést igényel egy távolabbi ponton:
- plank térdhúzás
- csípő addukció
- biciklis has
- inverz hasprés
- hasprés (szalag a test mögött)
- combhajlítás hason fekve
- chest press ("fekve"nyomás állva)
- evezés
- fekvőtámasz
- karnyújtás fej fölött (tricepsz)
Kevesebb lehetőségünk van talp alatti rögzítés eseten távolítani a karokat a hurkos kialakítás miatt
Gumiszalag 2,5 méter hosszúságban
- magasabb testmagassággal rendelkezőknek (185-190 cm-től)
- minden olyan gyakorlatnál, ahol szükséges hosszabb szalaggal dolgozni (pl. karnyújtás fej fölött (tricepsz))
Gumiszalagok összehasonlítása videó
Érdekelnek a gumiszalagok, de bizonytalan vagy? Akkor látogass el budapesti márkaboltunkba, hétfőtől péntekig 8 és 16 óra között. Minden raktáron lévő termékünket ki tudsz próbálni, kollégáink pedig szakmai segítséget nyújtanak neked a választásban.
Címünk: Thera-Team MÁRKABOLT, 1116 Budapest, Hauszmann Alajos utca 4. (Google maps link)
Telefon: +3630474-6055
Olvasnál még a szerzőtől? Olvasnál még a témában? Összegyűjtöttük Szabó Eszter Réka korábbi cikkei:
- Csak nőknek - otthoni edzés ötletek mini band szalaggal
- 23 gumiszalagos gyakorlat - kezdőknek és középhaladóknak
- 12 powerband gyakorlat kezdőknek és középhaladóknak
- 13 powerband gyakorlat haladóknak
- Powerband (gumipánt) - core edzés - videóval
- Powerband (gumipánt) - gyakorlatok alsó végtagra - videóval
- Powerband (gumipánt) - gyakorlatok felsőtestre - videóval
- Gumiszalagos edzésterv készítése holisztikus koncepcióval (videó),
- Nyújtás gumiszalaggal - 18 gyakorlattal
- Gumiszalagos gyakorlatok kiegészítőkkel - videó
A szerzőről:
Szabó Eszter Réka
Tanulmányaimat jórészt a Fitness Akadémián végeztem, akkor már több éves sportmúlttal a hátam mögött. Személyi edzőként és csoportos óraadóként nem csak az általános edzettségre fektetek nagy hangsúlyt, de a prevencióra és a rehabilitációra is. A mozgás és a sport elkötelezett hívének tartom magam, így szívesen kínálok segítséget mindazoknak, akik bizonytalanok, nem rendelkeznek kellő információval egy adott területen vagy hiányzik a kellő motiváció. Ha egészségesebb életre vágysz, érjük el együtt a céljaidat:
E-mail: szabo.eszter.reka[kukac]gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com#sleszterreka.szabo/
Szabó Eszter Réka