Az inkontinencia

Mi is valójában az inkontinencia? Hiszen az inkontinencia Magyarországon közel 800 ezer ember érintett, ám csupán minden tizedik kér segítséget, annak ellenére, hogy a probléma jól kezelhető. Az inkontinencia előfordulásának aránya az életkorral párhuzamosan nő, valamint kétszer annyi nőt érint, mint férfit. Gyakran látjuk diagnózisként feltüntetve az inkontinenciát, holott ez nem betegség, sokkal inkább tünet, vagy állapot. Szakmai cikkünkben részletesen bemutatjuk az inkontinenciát és javaslatokat, gyakorlatokat mutatunk gyógytornászok segítségével.
Olvasási idő: 12 perc
Mikor beszélünk inkontinencáról?
Vizeletinkontinenciáról, vagy vizelet visszatartási problémáról beszélünk, ha a vizelet akaratunktól függetlenül ürül a húgyhólyagból, a távozott vizelet mennyiségétől függetlenül. A probléma bemutatása előtt azonban nézzünk egy rövid anatómiai áttekintést, mi is okozhatja a sokakat érintő inkontinenciát.
A szervezetünkben keringő folyadékot a vesék szűrik meg, non-stop, a nap 24 órájában, hol aktívabban, hol kicsit lustábban dolgozva. Innen a kiválasztott vizelet a húgyvezetéken a húgyhólyagba kerül, melynek fő funkciója a tárolás. Legmélyebb pontján helyezkedik el a húgycső, amin keresztül a vizelet ürül. A medencefenék egyfajta záróizomként körkörösen, megvastagodva veszi körül a hólyagnyakat a húgycső eredésénél. Ez az izomzat a hólyag telődésével párhuzamosan egyre jobban összehúzódik, zárva a húgycsövet és meggátolva a vizelet akaratlan távozását. Húgyhólyagunk falát ugyancsak izomszövet alkotja, ami a vizelet tárolása alatt elernyedt állapotban található. A zenekar karmestere, vagyis az idegrendszer a gát és hólyag izomzatát szorosan összehangolva működteti. A felszaporodott vizelet mennyiségéről a hólyag falának feszülése alapján a gerincvelőn keresztül üzenet érkezik az agyba, létrehozva a vizelési ingert.
Ez az a pont, ahol egy jól működő rendszer esetén eldönthetjük, alkalmas e az időpont a mosdó használatára, ha igen, akkor ennek megfelelően a medencefenéki izomzat elernyed, a hólyag fala pedig megfeszül, kipréselve a felgyülemlett folyadékot.
Általánosságban elmondható, hogy naponta hatszor-hétszer ismétlődik meg a fent említett folyamat, de ez egyénenként változhat. Ideális esetben a hólyag minimum fél liter vizelet tárolására képes és a teljes kapacitás felénél érzünk először vizelési ingert. A rendszer hatékony, mivel ekkor még akaratunktól függően képesek vagyunk a vizelet visszatartására.
Az inkontinencia esetében a távozott vizelet mennyisége alapján három kategóriát különböztetünk meg.
Enyhe: elcseppenés csak fokozott hasűri nyomás következtében jön létre, az elfolyt vizelet kevesebb, mint 140 ml/nap.
Középsúlyos: kisebb terhelés hatására, pl. járás alatt is előfordul, elfolyt mennyiség 140-300 ml/nap.
Súlyos: nyugalomban is előfordul, az elfolyt vizelet több, mint 300 ml/nap.
A diagnózis felállításához a szivárgás módját kell megvizsgálnunk, ez alapján pedig az inkontinencia négy fajtáját különböztetjük meg.
“Stressz”, vagy terhelésre jelentkező inkontinencia:
A gátizomzat egy része, a záróizom elégtelen működése okozza a vizelet elcseppenését pl. tüsszentés, nehezebb emelés hatására. Ebben az esetben gyógymódként szolgálhat az életmódváltás ( túl sok ülés, kevés mozgás ronthat az állapoton), a stressz csökkentése, intimtorna, hólyagtréning alkalmazása. Súlyosabb esetben műtéti beavatkozás is hatékony lehet.
Késztetéses inkontinencia:
Elsőként egy sürgető, intenzív, nagyon erőteljes vizelési inger jelentkezik, majd a záróizom fiziológiás működése mellett a vizelet mégis akaratunktól függetlenül távozik. A problémát a hólyag beidegzési zavara okozza és többnyire gyógyszeres kezeléssel orvosolható.
Túlfolyásos inkontinencia:
Ilyenkor a húgyhólyag nem megfelelő összehúzódási képessége miatt nem tud a teljes mennyiségű vizelet távozni, így a maradék akaratlanul cseppekben ürül. A visszamaradt, pangó vizelet azonban remek táptalajt biztosít a bakteriális fertőzések számára, de akár húgyúti tágulathoz, majd veseelégtelenséghez is vezethet.
Reflex inkontinencia:
A vizeletvesztés akaratlanul, ráadásul inger nélkül történik meg. Hátterében általában neurológiai betegség áll.
Kép: medicoverkorhaz.hu
A felsorolt tényezőkön túl életmódbeli jellemzők is okozhatnak vizelettartási problémát:
- bizonyított a túlsúly szerepe, főként a stressz és a késztetéses inkontinencia kialakulásáért felelős
- a krónikus székrekedés
- ülő- vagy nehéz fizikai munka, szülés utáni állapot, méhsüllyedés, melynek következménye, vagy épp okozója a gátizomzat gyengülése
- túlzott kávé-, alkoholfogyasztás
- nőknél menopauza idején az ösztrogén hiányból fakadóan a húgycső rugalmassága csökken a vizelet áramlásával szemben
- férfiaknál prosztata megnagyobbodás okozhat inkontinenciát
A tünetek akár spontán javulást mutathatnak. Életmódváltással vagy kezeléssel azonban jelentős és tartós változás érhető el. A különböző típusú vizelettartási problémák kezelése eltérő, ezért mindenképpen érdemes szakemberhez fordulnunk, aki segít a megfelelő típusú gyógymód kiválasztásában.
Az inkontinencia diagnosztizálása
Az érintettek gyakran a szégyenérzet miatt nem fordulnak urológus szakorvoshoz, holott a vizeletcsepegés sikerrel gyógyítható. A vizsgálat a részletes kórtörténet, anamnézis felállításával kezdődik. Fontos információ, hogy a páciens panaszai mióta állnak fenn, mennyire erőteljes a vizelési inger, milyen típusú (sürgető, még tolerálható), valamint mennyi vizelet távozik. A paraméterek rögzítéséhez javasolt vizelési naplót vezetni, amit az interneten böngészve kinyomtatható formában számtalan inkontinenciával foglalkozó oldalon megtalálunk. Ez a módszer a kezelés hatékonyságának mérésére is alkalmas, így használata javallott.
Ha a kezelőorvos szükségesnek tartja, az alábbi vizsgálatok elvégzésének lehetősége merül fel:
- vizelet-, vérvizsgálat
- hüvely vizsgálata
- szükség esetén hólyagtükrözés
- urodinamikai mérések.
Kezelése az inkontinencia fajtájától függően eltérő, módon zajlik. Többségében életmódbeli változtatás, túlsúly csökkentése, intimtorna, hólyagtréning, ha szükséges ezek mellett gyógyszeres terápia alkalmazása hozhat sikert. Súlyosabb esetekben különböző típusú műtéti megoldások jöhetnek szóba, melyek hatékonysága elérheti a 85%-ot.
Minden kezdet nehéz, ezért összegyűjtöttünk pár jótanácsot, amit érdemes szem előtt tartani:
- túlsúly esetén már akár a testtömeg 5%-ánál nagyobb mértékű fogyás csökkentheti a tüneteket
- a dohányzás káros szenvedély, ami közvetetten növeli a hólyag irritációját, illetve a sok köhögés is fokozhatja a tüneteket
- a tartós székrekedés rontja az esélyeinket, azonban a rostdús, egészséges táplálkozás, mozgás növeli a belek motilitását, mozgását
- a normális mértékű alkoholfogyasztás nem okoz panaszt, de nem jó, ha lefekvés előtt tesszük mindezt növelve így az éjszaka képződő vizelet mennyiségét
- csípős ételek, szénsavas és koffein tartalmú italok, citrusfélék nagy mennyiségű bevitele hólyagirritációt okozhat
- a rendszeres mozgás, kevesebb ülés fokozza a medencefenéki izomzat működését
- babatervezés idején javasolt az intimtorna végzése megelőzésként
- egyéb betegségekre szedett gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat vizelettartási probléma, így orvosunkat minden esetben tájékoztassuk a fennálló panaszokról
Az inkontinencia kezelése természetesen
Gyógyszermentesen és hormonmentesen
Hólyagtréning
Orvosunk az életmódváltáson felül javasolhatja. A tréning lényege, hogy a vizelési inger ellenére, tudatosan visszatartva azt, kb. 20 perc elteltével történjen meg a vizeletürítés, így növelve a vizelések között eltelt időt.
Gátizomtorna, intimtorna
Elsősorban a stressz inkontinencia tüneteit enyhítheti, ám késztetéses és kevert vizelettartási problémák esetén is javulást eredményezhet. A torna célja, hogy a hugycső körüli izomzat összeszorító erejét javítsa a Kegel gyakorlatok, vagy más néven PFMT (Pelvic floor muscle training-Medencefenéki izom tréning) által. A medencefenéki izomzat core izomzatunk (mély izomrendszer) része, tehát fontos szerepe van az ágyéki gerinc stabilizálásában. Babatervezés, várandósság alatt ( 12. hetet követően ) és a szülés utáni regenerációban is fontos ezen izmok edzése, valamint a lokális vérkeringést fokozva a hüvely izomzatának erősítése a szexuális életet is pozitívan befolyásolhatja.
kép: hormonmentes.hu
A Kegel gyakorlat
A Kegel gyakorlatok sikerének kulcsa:
- Rendszeres gyakorlás.
- Leghamarabb 3-4 hét elteltével várható az eredmény.
- A gátizomzat összehúzódásának megéreztetésének jelentősége, amit az Neen Educator eszköz használata kiválóan kiegészít.
- Hosszú távon a tréning nehezítése érdekében, nem csak a gravitáció nyújtotta előnyöket használjuk ki, hanem az úgy nevezett hüvelysúlyt alkalmazása is remekül kiegészíti a terápiát.
A helyes izomzat feszítésének megéreztetéséhez, illetve a tréning eredményességének méréséhez érdemes vizelési naplón túl egy objektív Bio-Feedback eszközt használnunk. A tréning kezdetén jelentősen csökkenti kétségeinket, hogy vajon jó izmot feszítünk e a torna alatt, a későbbiekben pedig a szubjektív érzeten túl egyértelmű képet alkot a gátizomzat erejének fejlődéséről. A Neen Educator eszközt kifejezetten a medencefenéki izomzat összehúzódási képességének mérésére fejlesztették ki, aminek használatával követhetjük, hogy jó területet dolgoztatunk e és milyen erővel végezzük a gyakorlatokat.
Íme a Kegel gyakorlatok alapján egy rövid tréning:
Kezdő szint
Kényelmes testhelyzetben, eleinte háton, hason fekve, majd ülésben helyezkedjünk el.
- végezzünk 5 gyors feszítést, majd
- 2 mp-es hosszú, mély szorítást.
Ezt a kört 10 mp-es szünetekkel egymást követően háromszor-négyszer végezzük minden nap.
Középhaladó szint
Végzéséhez nehezítésként hüvelysúlyt használhatjuk. A hüvelysúly felhelyezése, tisztítása egyszerű, ám használatával a tréning sokkal hatékonyabbá válhat. A súlyok mérete az edzés nehezítése végett opcionálisan növelhető. A fekvő helyzet után akár gravitáció ellenében, a hüvelysúly használatával ülésben végezhetjük az első gyakorlatsor elemeit, azaz
- végezzünk 5 gyors feszítést, majd
- 2 mp-es hosszú, mély szorítást.
Ezt a kört 10 mp-es szünetekkel egymást követően háromszor-négyszer végezzük minden nap.
Középhaladó szinttől, a Kegel gyakorlatnál használjunk hüvelsúlyt
Haladó szint
Hüvelysúlyt alkalmazva ismételjük az első gyakorlatsor elemeit állva, csípőszéles terpeszben. A gravitáció hatása miatt a feladat nehezebbnek tűnhet, az ismétlések között javasolt hosszabb szünetet tartani. A fent részletezett eszközök használatának módját és az esetleges kontraincikációkat az eszközök használati útmutatójában találjuk.
Az inkontinencia kezelése türelmet és kitartást igényel, de nagyban könnyíti dolgunkat a modern eszközök (pl. Neen Educator és Neen Aquaflex) használata. A panaszok kezelése egyszerű, sokkal több ember érintett, mint azt gondolnánk, szakemberhez fordulni pedig nem szégyen. A megoldás kulcsa a fentiek ismeretében a kezünkben rejlik.
Hogyan tovább, ha tenni akarsz a inkontinencia ellen?
- Vezess vizelési naplót és ha indokolt keresd fel háziorvosod
- Rendszeresen végezz gátizom erősítő gyakorlatokat és intimtornát
- Rendszeresen végezd el a Kegel gyakorlatot és pár hét után használj hüvelysúlyt is
Olvasnál még a szerzőktől? Hodoniczki-Kammerer Judit és Kőszegvári Ágnes korábbi cikkei:
- Az ízületek kímélésének jelentősége
- Ízületi rögzítők jelentősége - mikor használjuk és mikor nem
- Középpontban a vállfájdalom
- Sporthoz való visszatérés COVID-19 után
- Egyensúly és egyensúlyfejlesztés
- Mindent a futásról - gyógytornász szemmel
- Kineziológiai tapasz alkalmazása a mozgásszervi megbetegedések körében
- Középpontban a derékfájdalom
- Középpontban a térdfájdalom
- A nyaki szakasz és ami mögötte van, vagy pont, hogy nincs?
Felhasznált irodalom:
- https://hormonmentes.hu/
- https://www.intima.hu/
- https://medicoverkorhaz.hu/
- https://www.urologiaikozpont.hu/
- https://www.webbeteg.hu/
- www.medicalnewstoday.com
A szerzőkről:
Hodoniczki-Kammerer Judit
A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán gyógytornászként végeztem 2014-ben. 2015-től az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben főként reumatológiai és degeneratív jellegű problémákkal foglalkoztam, mellete pedig számos alkalommal dolgoztam futókkal, valamint futóversenyeken mozgáselemzést, kezeléseket végeztünk kollégáimmal. Az egyetemen külföldi gyógytornász hallgatók oktatásában veszek részt. 2018 óta Kiskunhalason a helyi kézilabda egyesület munkáját segítem, valamint a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház Szegedi Tudományegyetem Oktatókórházában dolgozok.
Kőszegvári Ágnes
2012-ben végeztem a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán gyógytornász szakon. 2012-től az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézetben dolgozom. Egyetemi éveimet követően részt veszek az egyetemi oktatásban is mind az elméleti, mind a gyakorlati részben. 2015-ben mesterszakon végeztem ugyancsak a Semmelweis Egyetemen. 2014 óta dolgozom sportolókkal és 2019 óta a BodyTherapy rendelőben. 2019 óta a Thera-Team szervezésben elindult "Ball management - a rehabilitációs" szakmai képzés oktatója vagyok.