Az aquafitness, a vízitorna és a vízi eszközök
Az aquafitness az egyik legjobb választás, ha olyan mozgásformát keresel, amit kortól, nemtől, edzettségi szinttől függetlenül végezhetsz. Ebből a cikkből mindent megtudhatsz a vízi tornáról, és a hozzájuk tartozó vízi eszközök közül is bemutatunk párat!
Olvasási idő: 7 perc
Mi az aquafitness és vízi torna?
Az aquafitness (vízi torna), ahogy arra a neve is utal, vízben végzett edző gyakorlatok összessége. Részét képezik többek között aerobik elemek és terápiás feladatok is.
A különböző mozgásformák kombinálását teszi lehetővé, hogy a víz felhajtóereje, a hidrosztatikus nyomás, valamint a vízben tapasztalható ellenerő változatos gyakorlatok elvégzésére teremtik meg a lehetőséget.
Hozzátartozik az aquafitness-hez az is, hogy – mivel a víz csökkenti az ízületekre ható terhelést is –, kifejezetten ízületkímélő, nem terheli meg a térdet, a csípőt, a bokát vagy a csuklót. A víz ellenállása továbbá lassítja a mozdulatokat, így a sérülések (húzódások, rándulások, ficamok) kockázata is jóval kisebb. Ezzel együtt mégis komoly izommunkát jelent.
Nem is meglepő, hogy a vízi torna már nem csak bizonyos rehabilitációs folyamatok része. Mindenki számára elérhető (és hasznos) mozgásforma.
Az aquafitness jótékony hatásai
Az aquafitness, amellett, hogy kíméli az ízületeket (sőt a mozgástartományukat is növeli) és minimalizálja a sérülések kialakulásának kockázatát, számos más pozitív élettani hatással is bír.
A vízi torna a vérkeringésre is jó hatással van. Emellett kitűnően fejleszti az izomerőt, sokrétűen javítja a koordinációs képességet, ezáltal a testtartás javulásához, és ezzel összefüggésben a gerincproblémák kezeléséhez is hatékonyan hozzájárul. Továbbá elősegíti a testsúly csökkenését, mivel gyorsítja az anyagcserét és zsírégető hatása is van.
Éppen ezért kortól, nemtől függetlenül mindenkinek javasolt mozgásforma. (Tévhit, hogy csak időseknek való.) Különösképpen igaz ez azokra, akik gerinc- és ízületi problémákkal küzdenek, valamint azokra, akiknek erősítő gyakorlatokat kell végezni rehabilitációjuk során.
Mi a különbség a vízi torna és az aquafitness között? Kinek és mikor melyik mozgásforma ajánlott?
A vízi torna és az aquafitness két különböző edzésforma, amelyek bár hasonlóak, de van néhány alapvető különbség közöttük.
A legfontosabb különbség, hogy a vízi torna általában a rehabilitációra és a terápiás célokra összpontosít. Olyan gyakorlatokat és mozgásokat foglal magában, amelyek javítják az egyensúlyt, az erőt, a koordinációt és a mozgékonyságot.
A vízi torna különösen ajánlott a mozgásszervi problémákkal küzdők számára, illetve azoknak is, akik ízületi vagy csontproblémákkal, például ízületi gyulladással, ízületi merevséggel vagy sérülésekkel küzdenek. A vízben végzett gyakorlatok segítenek csökkenteni az ízületekre és a csontokra nehezedő terhelést.
Gerincproblémákkal kezelésére is kiválóan alkalmas a vízi torna, mert kíméli a gerincet, mivel a víz segíti a testet a súlytalanság érzetében. Ez különösen előnyös lehet azoknak, akiknek gerincferdülése, gerincsérvük vagy más gerincproblémájuk van, mivel a vízben végzett gyakorlatok csökkenthetik a fájdalmat és javíthatják a testtartást.
A vízi tornát speciális rehabilitációban is alkalmazni szokták, olyan sérülések vagy műtétek után, amelyek korlátozzák a mozgékonyságot. A vízben végzett gyakorlatok segíthetnek az izmok erősítésében, az egyensúly és a koordináció fejlesztésében, és elősegíthetik a rehabilitációs folyamatot.
A vízi tornával szemben az aquafitness azonban inkább a fitness és az egészségmegőrzés céljára szolgál.
Az aquafitness leginkább azoknak ajánlott, akik keresik az alacsony intenzitású kardioedzést, az aquafitness javítja állóképességet, anélkül, hogy túlzottan megterhelné az ízületeket, ezért túlsúllyal rendelkezőknek is ajánlott ez a mozgásforma. Az ilyen típusú edzés kiváló választás lehet azok számára, akik szeretnének kalóriát égetni és az állóképességüket növelni, de szeretnék elkerülni a nagyobb terhelést a testükre.
Mindkét mozgásforma ugyanazokat az eszközöket és gyakorlatokat használja többnyire, ilyenek a vízi nudlik vagy a vízi súlyzók. Azonban a vízi torna több terápiás, stabilizáló és rehabilitációs gyakorlatra összpontosíthat, míg az aquafitness dinamikusabb és sokféle fitneszmozgás elemet tartalmazhat, például vízi aerobikot, vízi táncot.
Vízi eszközök
Ahhoz, hogy aquafitness gyakorlatokat végezz, nincs szükség úszótudásra. A vízi torna nagyjából mellkasig érő vízben zajlik.
A gyakorlatokat olyan speciális eszközökkel kell végezni, amelyeket kifejezetten vízben való edzéshez fejlesztettek ki. Ezek az eszközök amellett, hogy változatosabbá teszik a tornát, segítenek abban is, hogy a feladatokat minél pontosabban és szabályosabban végezd.
Vízi nudli
Az egyik aquafitness eszköz a vízi nudli névre keresztelt 160 cm hosszú „vizikukac”.
A vízi nudli rendkívül sokoldalúan felhasználható a gyakorlatok során, de akár úszástanulás vagy vizes játékok (gyerekekkel való mókázás) során is hasznát lehet venni.
Strapabíró, hajlítható eszköz, amely több színben is rendelkezésre áll. Akár többet is lehet csatlakoztatni egymáshoz a speciális csatlakozó segítségével.
Használat után javasolt csapvízzel leöblíteni. Az erős napsütéstől pedig távol kell tartani!
Vízi súlyzó
A vízi súlyzók neve megtévesztő, ugyanis valójában könnyű eszközökről van szó. Speciális tömör, habszerű, vízálló anyagból készülnek, amely nem szívja magába a vizet.
Fogásuk kényelmes. Kiválóan alkalmasak kar-, hát- és vállerősítő vízi gyakorlatok végzésére. Egyedülállóan javítják az aquafitness gyakorlatok hatékonyságát.
Vízi súlyzók 3 különböző nehézségi fokban állnak rendelkezésre így mindenki a saját edzettségi szintjének megfelelően tud választani közülük. A különbséget az jelenti köztük, hogy egyre nehezebbé válik ellentartani a víz felhajtóerejének.
- A legkönnyebb a piros vízi súlyzóval gyakorlatokat végezni.
- Közepes nehézségű a zöld vízi súlyzó.
- A legnehezebb pedig a kék vízi súlyzó.
Vízi öv
A vízi övek gyakran használatosak úszásoktatásnál, vízi tornánál vagy rehabilitációs terápiáknál. A vízi öv használata segíthet a rehabilitációban és a terápiában sérülések vagy mozgásszervi problémák esetén. A vízi öv használat csökkenti az ízületekre és az izmokra nehezedő terhelést, és lehetővé teszi a biztonságosabb és kíméletesebb mozgást a vízben. Ez előnyös lehet azoknak, akiknek rehabilitációs folyamaton kell átesniük, például sérülések vagy műtétek után, vagy akik krónikus fájdalommal vagy mozgáskorlátozottsággal élnek.
A vízi öv használható aquafitnesshez is, mert az öv segít a test stabilitásának fenntartásában és a vízben történő mozgás hatékonyságának növelésében. Ezért a vízi öv használata lehetővé teszi, hogy különböző aerobik és fitneszgyakorlatokat végezzünk a vízben, például vízi táncot, vízi Zumbát vagy vízi aerobikot.
Ha kedvet kaptál hozzá, hogy kipróbáld az aquafitnesst, nézz szét a vízi eszközök között! Tedd változatosabbá a vízi tornát, hogy minden percét élvezni tudd tested kíméletes karbantartásának és fejlesztésének!
Érdekelnek a vízi eszközök, de bizonytalan vagy, akkor segítünk! Látogass el budapesti márkaboltunkba, hétfőtől péntekig 8 és 16 óra között. Minden raktáron lévő termékünket ki tudsz próbálni, kollégáink pedig szakmai segítséget nyújtanak neked a választásban.
Címünk: Thera-Team MÁRKABOLT, 1116 Budapest, Hauszmann Alajos utca 4. (Google maps link)
Telefon: +3630474-6055