A baseball teljesítmény alapjai: Második rész – A mozgás

Hogyan kapcsolódhatnak a kar sérülések a csípőhöz? Hogyan befolyásolhatja a core izomzat a vállizmok teljesítményét? A testünk tele van dinamikusan kapcsolódó mozgásokkal és ezt a kinetikus láncnak köszönhetjük. A kinetikus lánc elmélet szerint az illeszkedések és test szegmensek hatással vannak egymásra mozgás közben: amikor a testünk egy része mozgásban van, akkor az befolyásolja a szomszédos test szegmenseket egészen a testünk egyik végétől a másikig.
Ez a cikk a második része két részes sorozatunknak. Olvasd el az „Első Rész – Az Izmok” cikket, hogy beleláss a baseball sérülési statisztikákba, mechanizmusokba és megismerj egy kezdő gyakorlatsort baseball játékosoknak.
A kinetikus lánc lehet barátja és ellensége is a baseball játékosoknak. Amikor a testünk helyesen mozog, akkor a baseball játékosok jobb teljesítményt tapasztalhatnak, kevesebb fájdalmat és kevesebb sérülést. Viszont, amikor a kinetikus láncot megzavarják, akkor a baseball játékosok fájdalmat, akut vagy krónikus sérüléseket és rosszabb teljesítményt tapasztalhatnak. A baseball nagyon sok, a kinetikus láncra alapuló mozgásfajtából tevődik össze, mint például a dobás, ütővel ütés, fogás és kezdő dobás.
De, azért hogy mélyebb analízist csinálhassunk, most csak a kezdő dobó mozgására fókuszálunk, mivel tudjuk, hogy a kezdő dobók 75%-a tapasztal baseball sérüléseket.
Egy gyors ismétlés a Baseball Sérülések Mechanizmusairól
Az első részben átvettünk egy pár kulcs tényt a baseball sérülésekről: főképp, hogy a nem-kontakt sérülések vagy a kinetikus lánc megszakítása az, amelyek a mozgásszervi süléseket okozzák ezek felelősek a meccsek alatt szerzett sérülések 41,5%-ért és az edzések során szerzett sérülések 63,9%-ért. A sérülések okai lehetnek:
- Gyenge mechanikák
- Elgyengülés
- Egész-éves baseball, vagy kevés pihenés
- Egy-sport specializáció
Ezeket az adatokat kiegészítve, azt javasoljuk, hogy a váll, lapocka, láb/csípő és core izmok a kulcs területek melyeket erősíteni kell, ezek segítenek a baseball teljesítmény növelésében, különösen a kezdő dobóknál. És, hogy miért?
A kinetikus lánc aktivitása, a dobó játékos mozgásának minden egyes fázisában
Ha végignézzük a kezdő dobás minden egyes fázisát, akkor látható, hogy ez a négy izom vagy izomcsoport együttesen dolgozik. Bontsuk őket részekre, hogy jobban megismerjük a kinetikus lánc egységeit és azt, hogy hogyan segítik vagy hátráltatják a dobás mozdulatát.
1. fázis: A felgyorsítás
- Ellenoldal leereszkedik az alsó végpontba, felemelkedik az első láb a legmagasabb pontra
- A súlypont áthelyeződik a hátsó lábra
- Lehetséges kinetikus lánc megtörés: Korai előre mozgása a csípőnek és a lábnak eredményezheti, hogy további erőt kell a vállaknak kifejteni, hogy sikeres legyen a dobás
2. fázis: Korai erőkifejtés
- A medence megdől és elforog
- A vállak elfordulnak
- Az elülső láb érintkezik a földdel
- Lehetséges kinetikus lánc megtörés: Ha a lépő láb túl zárt pozícióba érkezik korlátozott törzs forgással, akkor a dobónak a test felett kell dobnia. Ha a lépő láb túl nyitott pozícióba érkezik, akkor a vállnak további erőt kell kifejtenie, hogy befejeződjön a dobás.
3. fázis: Késői erőkifejtés
- Visszahúzódott lapocka
- Felkar eltávolodik és a felsőtest elforog
- A supraspinatus glenohumerálisban összenyomódik
- A kismedence eléri a maximális elfordulást
- A felsőtest szögsebességet állít elő
- Subscapularis, pectoralis major és latissimus dorsi excentrikusan összehúzódnak a külső elforduláshoz
- Lehetséges kinetikus lánc megtörés: A csökkentett külső elfordulás azt eredményezheti, hogy a felgyorsulási fázis egy rövidebb távon történjen meg.
4. fázis: Késői erőkifejtés II.
- Lapocka megnyújtása
- A kar hátsó pozícióból előre mozdul
- Felkarcsont belső forgatása
- Maximális könyök kiterjesztés
- Lehetséges kinetikus lánc megtörés: A nem megfelelő törzsfordítás miatt csökken a dobás távolsága. Ha nincs eléggé behajlítva a térded, akkor az, kisebb erőt generálhat.
5. Lassítás
- A lapockát stabilizálja a trapézizom, a romboidok és a serratus elülső izom
- Utólagos/csökkentett erő a glenohumerális csatlakozásnál
- Excentrikus terhelés a rotátorköpenyen, hogy csökkenjen a terhelés
- Excentrikus bicepsz aktivitás
- Nem egy gyakori pont, ahol sérülések jelennek meg
6. fázis: Befejező mozgás
- Izommunka csökkent, de a vízszintes tartás megnő 60°-ra
- A csatlakozás és erő annyira alacsony ennél a pontnak, hogy a sérülés esélye alacsony
Az erőre való szükség
Ahogy a kezdő dobás kinetikus láncának kifejtése is mutatja, ha valami rosszul sikerül az egyik izmodnál vagy mozgásodnál, az dominó-effekt szerűen érintheti a többit is. Ez az indoka annak, hogy a megfelelő testrészek erősítése a legjobb mód arra, hogy a baseball játékosok felépüljenek sérülésekből, meggátolják a további sérüléseket és hosszú karriert fussanak be. Szerencsére, egy sport gyógyszer szakértő készített egy haladó szintű tréning programot, amely minden korábban említett területet lefed.
A haladó dobó 10 programja: egy ingyenes gyakorlatsor a baseball teljesítmény javítására
Dr. Kevin Wilk egy világhírű fizikoterapeuta évtizedek óta. Mint vezető szaktekintély a sport sérülések és ortopéd sérülések rehabilitációjában, arra tette fel a karrierjét, hogy profi sportolókat gyógyítson és a teljesítményüket javítsa, mind amellett, hogy laboratóriumi, biomechanikai és kórházi kutatásokat végzett.
Miután a Dobó 10 Programja egy bizonyított siker lett Dr. Wilk készített egy Haladó Dobó 10 Programját, hogy a baseball játékosok tovább erősíthessék magukat, javíthassák az állóképességüket és csökkentsék a sérülés esélyét profi szinten is. A gyakorlatok ilyen egyedi kombinációja a rehabilitáció és az edzés között van és jól párosítható a TheraBand CLX-ével. Elősegít egy kinetikus kapcsolatot a felső és alsó testrészek között, hogy egy magasabb szintű felkar kontrolt érj el, ahhoz hogy egy fej felett dobó sportoló fájdalom mentes játékot játsszon vagy visszatérjen tünetmentesen a sportoláshoz.
Forrás: https://www.performancehealthacademy.com/articles/foundations-of-baseball-performance-part-two-the-movements-free-advanced-exercise-program.html