Hogyan válasszunk életkorunknak és edzettségi állapotunknak megfelelő erősségű szalagot? 

A gumiszalag ellenállása és a kifejtett izomerő függ a szalag nyújtásának százalékos mértékétől, ami megmutatja, hogy az ellenállás kg-ban mennyinek felel meg. Ebben a TheraBandgumiszalag egyedülálló a piacon.

Például egy 50 cm hosszúságú piros gumiszalagot 100 cm-re nyújtunk, a nyújtás százalékos aránya 100% és az ehhez szükséges erő 1,7 kg-nak felel meg.

Cseréld le súlyzódat TheraBand gumiszalagra! 

Az alábbi táblázat segítségével ki tudod választani az edzettségi szintednek megfelelő TheraBand gumiszalagot. 

A gumiszalag színének és ezzel a helyes szalagerősség kiválasztása az egyén edzettségének megfelelően történik. Egy gyakorlatot 10-15-ször ismételjünk meg, anélkül, hogy megerőltetnénk magunkat.

Hogyan fogjuk meg helyesen a gumiszalagot?

A gumiszalagot mindig duplán tekerjük a kezünk vagy a lábunk köré, így megakadályozzuk a szalag kicsúszását. 

 

 

       

Mire figyeljünk szalagos torna közben?

A gyakorlatok megkezdése előtt győződjünk meg arról, hogy a gumiszalagon nem található-e sérülés, a balesetek elkerülése érdekében.

A gumiszalag legyen mindig  megfeszített állapotban, mert ekkor hatékony a gyakorlat.

A mozdulatokat mindig lassan végezzük!

Ügyeljünk a helyes testtartásra!

Az edzést fájdalommentesen kell végeznünk, amennyiben fájdalom lépne fel tartsunk egy kis szünetet, vagy váltsunk gyengébb szalagra.

A gyakorlatokat jobb és bal oldalon egyaránt végezzük el.

Ha a gyakorlatok már könnyedén végezzük, vagy növeljük a gyakorlatok számát és az edzések gyakoriságát vagy váltsunk erősebb gumiszalagra

Hogyan tároljuk?

A gumiszalagot óvjuk direkt napfénytől, hőtől, éles tárgyaktól. A latexmentes gumiszalag kivételével,  a gumiszalagot használat után enyhén púderezzük be.

 

 

Gyakran ismételt kérdések a TheraBand gumiszalaggal kapcsolatban

A TheraBand gumiszalag az egyik legnépszerűbb termék, hiszen használatával rengeteg feladat elvégezhető és szinte az összes izomcsoport megmozgatására képes.

Az eszköz segít a rehabilitációtól kezdve az élsporton át, így minden területen ideális választás. A TheraBand gumiszalaggal kapcsolatban számos gyakran ismételt kérdést kapunk, ezért most összegyűjtöttük neked a kérdéseket és a hozzájuk kapcsolódó válaszokat, azért hogy te is könnyebben tudj dönteni akkor, amikor TheraBand gumiszalagot vásárolsz.

 

1. Milyen hosszúságú gumiszalagot használjak?

A gumiszalag kiválasztásánál a legfontosabb szempont, hogy az eszköz ne legyen túl rövid. Általános szabálynak tekinthető, hogy a gumiszalag hossza megegyező legyen azon testrészed hosszával, amelyiken a gyakorlatot végezni fogod. A TheraBand gumiszalag 150 cm-es hosszban elérhető változata megfelelő hosszúságú a legtöbb gyakorlat elvégzésére.

2. Milyen ellenállást vagy erőt állítanak elő a gumiszalagok?

A TheraBand gumiszalagok esetében az ellenállást százalékos megnyúlás mértékéhez mérik.  Az alábbi táblázat segít abban, hogy lásd a százalékos megnyúlás milyen súlynak felel meg az edzésed során.  Vagyis például ha egy 50 cm hosszúságú piros gumiszalagot 100 cm-re nyújtunk, a nyújtás százalékos aránya 100% és az ehhez tartozó erőkifejtés 1.7 kg.

 

A nyújtáshoz szükséges erő lassan növekszik, ahogy a gumiszalagot fokozatosan nyújtjuk.

A táblázat segítségével könnyen nyomon követheted fejlődésed.

 

3. Milyen színű gumiszalagot használjak?

A TheraBand gumiszalagok egyszerűen felismerhetőek különböző színeik alapján. A gumiszalag kiválasztásakor figyelembe kell venned a jelenlegi edzettségi állapotodat és azt is, hogy mi az elérni kívánt cél a gumiszalag használatával.

A könnyebb ellenállási szintek (beige és sárga) kifejezetten a rehabilitáció kezdeti szakaszában javasolt használni. A közepes szintű (piros és zöld) gumiszalagokat akkor érdemes használni, amikor a rehabilitáció a megerősítés szakaszába lép. Edzettségi szintünktől függően a nagyobb izom-állóképesség növelésére is használhatjuk a piros és zöld erősségű termékeket. A nehéz ellenállási szintet (fekete, ezüst, arany) képviselő gumiszalagok haladó szintű edzettség esetén javasoltak, valamint élsportolóknak. Mindenképpen érdemes konzultálnod a gyógytornászoddal, edződdel vagy egy szakemberrel, hogy melyik a számodra ideális TheraBand gumiszalag. 

 

4. Miért szakad el a gumiszalag, milyen módon tudom ezt megelőzni? 

A mindennapi használat során, a gumiszalaggal akár hónapokon keresztül végzünk több gyakorlatot is. Ezen eszközök azonban nem tartanak örökké. A gumiszalag is elszakadhat, ha több mint 300%-os nyújtásnak tesszük ki folyamatosan, vagy ha kis repedések, horzsolások keletkeznek a terméken. Ezek a repedések illetve horzsolások az úgynevezett „csatlakozási pontokon” alakulhatnak ki a gumiszalagon. Ezért használat előtt mindig ellenőrizze a terméket. Javasoljuk, hogy használjon eredeti TheraBand kiegészítőket a gumiszalaghoz. A TheraBand rögzítő hurok, univerzális fogantyú, a lábra vagy kézre helyezhető tépőzáras rögzítő használatával megelőzhetőek a repedések kialakulása. A TheraBand gumiszalag használatakor figyeljen arra, hogy a viselt ékszerek, körmök és egyéb éles tárgyak okozhatnak látható vagy akár láthatatlan repedések vagy horzsolásokat a terméken. Figyeljen arra, hogy a gumiszalagot ne nyújtsa 300%-os nyúlás fölé.

 

5. Mikor kell cserélni a gumiszalagot? 

Használat előtt mindig ellenőrizze a gumiszalag kopását, különösen figyeljen a „csatlakozási pontokra”. Erős igénybevétel esetén a gumiszalag cseréje hamarabb bekövetkezik, mint otthoni használat esetén. A TheraBand gumiszalagok 12 hónap garanciával rendelkeznek. A szabad szemmel is látható kopás vagy sérülés esetén le kell cserélni a gumiszalagot.

 

6. Hogy rögzítsem a gumiszalagot különböző gyakorlatoknál?

A gumiszalagot mindig stabil, nem mozgó tárgyhoz rögzítse. Használja a TheraBand eredeti tartozékait, soha ne rögzítse a gumiszalagot az ajtó kilincshez, ne „zárja be” a gumiszalag végét az ajtó mögé. A TheraBand univerzális fogantyúval sportolók is sokszínűen használhatják a termékeket. A TheraBand lábra vagy karra helyezhető tépőzáras rögzítővel, pedig biztonságosan végezheted el a gyakorlatokat.

 

 

7. Hogyan tisztítsam meg a TheraBand gumiszalagot?

A TheraBand gumiszalagot enyhén nedves és enyhén szappanos vízzel lehet mosni, majd vízzel leöblíteni. Mindenképpen hagyjuk teljesen megszáradni a gumiszalagot.  Miután már száraz a termék tegyen egy kevés hintőport a gumiszalagra és egyenletesen oszlassa el annak felszínén, ezzel el tudod kerülni, hogy a szalag kirepedezzen.

 

  

8. Miért és mikor jobb a latex-mentes TheraBand gumiszalag, mint a hagyományos TheraBand gumiszalag?

A hagyományos TheraBand gumiszalag természetes gumiból készül, mely tartalmaz latexet. A kaucsukban található latex fehérjét tartalmaz, melyre sokan allergiásak. Sokan nem tudják, hogy latex allergiájuk van, így akinél jelentkezik allergiás reakció (bőrpír vagy duzzanat) a hagyományos gumiszalag használatakor, akkor kérjük válassza a latex-mentes TheraBand gumiszalagot.